Yazarlarımız

landscape4

Suzanne O’Sullivan

Daha önce Londra Kraliyet Hastanesi’nde danışman hekim olarak çalı- şan Dr. Suzanne O’Sullivan şu anda Ulusal Nöroloji ve Nörocerrahi Hastanesi’nin klinik nörofizyoloji ve nöroloji bölümünde ve aynı zamanda Epilepsi Derneği’nde danışman hekim olarak çalışmaktadır. Komlepks epilepsi araştırmalarında uzmanlaşan O’Sullivan, aynı zamanda psikojenik bozukluklarla da aktif şekilde ilgilenmektedir. O’Sullivan’ın psikosomatik hastalıklar üzerine kaleme aldığı It’s All in Your Head (2015), hem Wellcome Kitap Ödülü’nü, hem de Kraliyet Biyoloji Derneği Kitap Ödülü’nü kazanmıştır.

landscape3

Ian Robertson

Trinity College Dublin’de psikoloji profesörü, Londra University College ve Bangor Üniversitesi’nde misafir profesör ve Toronto Üniversitesi Rotman Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacıdır. Bir sinirbilimci ve klinik psikolog olarak dikkat ve beyin rehabilitasyonu üzerindeki çalışmaları ile uluslararası alanda tanınır. Ayrıca İrlanda Kraliyet Akademisi ve Kraliyet Sanat Cemiyeti’nin bir üyesidir. Yazıları düzenli olarak The Times’ta, British Medical Journal’daki köşesinde ve pek çok bilimsel kitap ve dergide yayımlanmaktadır.

portrait2

Cordelia Fine

Kanada doğumlu İngiliz psikolog. Lisansını Oxford Üniversitesi’nde, yüksek lisansını Cambridge Üniversitesi’nde ve doktorasını University College London’da tamamlamıştır. Halen Melbourne Üniversitesi’nde çalışmaktadır. Yazarın diğer kitapları: Toplumsal Cinsiyet Yanılsaması (Delusions of Gender; 2010), A Mind of Its Own (2005).

portrait3

Mark Humphries

Nottingham Üniversitesi’nde İşlemsel Nörobilim bölümünde akademisyen ve bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. Veri bilimi, psikoloji ve yapay zekâ üzerine çalışmaktadır. Yazarın ilgi alanları üzerine günlük yazılarına “The Spike” adlı internet sitesinden ulaşılabilir (https://medium. com/the-spike).

portrait1

Sarah Chaney

Lisans eğitimini tarih alanında tamamladıktan sonra Victoria Devri akıl hastaneleri üzerine çalıştığı doktorasını 2013 yılında UCL’den aldı. Şu anda Queen Mary Centre for the History of the Emotions’ta araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Psyche on the Skin: A History of Self-harm (2017) adlı bir kitabı daha bulunmaktadır.

portrait2

Chanda Prescod-Weinstein

New Hampshire Üniversitesi’nde fizik ve astronomi alanında yardımcı doçent ve kadın ve toplumsal cinsiyet araştırmaları alanında fakülte esas üyesi olarak çalışıyor. Aynı zamanda New Scientist ve Physics World dergilerinde köşe yazarlığı yapıyor. Kuramsal fizik alanındaki araştırması kozmoloji, nötron yıldızları ve karanlık madde üzerine odaklanıyor. Particles for Justice’in kurucularından biri olarak, fizikte marjinalleştirilmiş insanlar için koşulların iyileştirilmesine katkılarından dolayı “2017 LGBT+ Physicists Acknowledgement of Excellence” Ödülü ve parçacık kozmolojisine katkılarından dolayı 2021 American Physical Society Edward A. Bouchet Ödülü aldı. Aslen Doğu L.A.’den gelmekle beraber, vaktini New Hampshire Sahili ile Cambridge, Massachusetts arasında pay ediyor.

portrait5

Todd May

1955’te New York’ta doğdu. Doktora çalışmalarını 1989 yılında Penn State Üniversitesi’nde tamamladı. Hâlâ Clemson Üniversitesi’nde felsefe profesörüdür. Özellikle Fransız felsefesiyle ilgili çalışmalar yürüten May’in Michel Foucault, Gilles Deleuze, Jacques Rancière gibi filozoflar ve çağdaş politik tartışmalar üzerine yazdığı pek çok kitabı vardır. Yazarın Türkçedeki diğer eserleri: Postyapısalcı Anarşizmin Siyaset Felsefesi (Ayrıntı Yayınları; 2000), Şiddetsiz Direniş (Ayrıntı Yayınları; 2016), Deleuze: Bir Birey Nasıl Yaşayabilir? (Kolektif Kitap; 2017), Ölüm: Felsefi Bir Deneme (Say Yayınları, 2019), Anlamlı Bir Yaşam: Sessiz Bir Evrende Anlam Arayışı (İrene Kitap; 2022), Kırılgan Bir Yaşam: İncinebilirliğimizi Kabullenmek (İrene Kitap; 2022).

Çevirmenlerimiz

Canan Coşkan

Psikoloji lisans, sosyoloji yan dal ve sosyal psikoloji yüksek lisans çalışmalarını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, kültürleşme ve benlik süreçleri üzerine olan doktorasını da 2016’da Leuven Üniversitesi’nde tamamladı. Mevcut üniversite sisteminde öğretim üyesi olarak geçirdiği birkaç yılın ardından, 2018’den itibaren bağımsız araştırmacı olarak akademik çalışmalarını sürdürmeye karar verdi. Sosyal, kültürel ve politik psikoloji alanlarında, kimlik ve aidiyetler, kolektif eylemlilik ve sosyal hareketler, baskıya ve şiddete karşı kolektif direniş, gruplararası ilişkiler, ötekileştirme ve ayrımcılık, göç, kültürleşme, kültürel farklılıklar ve benlik konularında eleştirel perspektiflerle araştırmalar yürütmeye ve çeşitli alanlardan Fransızca ve İngilizce eserleri çevirmeye devam ediyor.

Dilek Kadıoğlu

Antakya’da doğdu. ODTÜ Felsefe Bölümü mezunu. İngiltere, Almanya ve Hollanda’da felsefe eğitimi aldı ve araştırmalar yaptı. 2011-2013 ve 2020-2022 yıllarında ODTÜ Felsefe Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli kitap ve makale çevirileri bulunmaktadır.

Berna Asuman Uzun

1977 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini İngiliz dili ve edebiyatı alanında tamamladı. Felsefe, tıp ve tarih olmak üzere çeşitli alanlarda çevirileri bulunan çevirmen İstanbul’da yaşamaktadır.

Bekir Aşçı

Felsefe üzerine lisans eğitimini Ege Üniversitesi’nde, aynı alanda yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde tamamladı. Hâlâ Galatasaray Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına devam ediyor. İmgelem teorisi, sanat felsefesi, tiyatro felsefesi gibi alanlarda çalışmalarını sürdürüyor. Aynı zamanda Çocuklar İçin Felsefe (P4C) alanında çalışıyor, her yaştan katılımcı ile soruşturmalar yapıyor, eğitmen eğitimleri gerçekleştiriyor. P4C alanında etkinlik gösteren İMAGİS Eğitim ve Danışmanlık şirketinin kurucu eğitmenlerindendir, ayrıca DasDas Akademi’de eğitmendir.

Funda Sezer

1976 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünü dereceyle bitirdi. Pek çok alanda çalıştıktan sonra yöneldiği çevirmenliğe on yılı aşkın süredir devam etmektedir. Daha çok referans kitaplarının çevirileri üzerine sürdürdüğü mesleki yaşantısı kapsamında psikolojiden tarihe, mimarlıktan psikiyatriye pek çok alanda çevrilmiş eseri bulunmaktadır.

Samet Öksüz

1984 yılında Trabzon’da doğdu. 2009 yılında ODTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi’nde Temel Onkoloji Anabilim Dalı’nda ve University of Cincinnati’de İmmünoloji alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Popüler bilim, tarih, sosyal bilimler alanlarında çeviriler yapmaktadır.